Prednášky

Prednášky v školách

Zvyšujeme záujem o informačné technológie medzi mladými ľuďmi a zlepšujeme kvalitu neformálneho vzdelávania na školách. Preto bezplatne vzdelávame slovenských stredoškolákov interaktívnou cestou a budíme v nich väčší záujem o hlbšie angažovanie sa v tomto smere. Vyskúšajte to!

Prednášame vždy naživo (online alebo osobne), s možnosťou kladenia otázok a prispôsobením pre Vašu skupinu (jednotlivé triedy alebo ročník/školu). 95% študentov by privítalo ďalšiu prednášku od Hack Slovakia.

01  30 min

Predaj sa online (30-minútova webstránka)

Neveríš, že za necelú jednu vyučovaciu hodinu sa dá spraviť stránka, ktorá môže zažiariť? Čo keď ti povieme, že to možné je? Pridaj sa k nám a my ti ukážeme ako!
02  30 min

Ako vyzerá deň softvérového inžiniera?

Náhľad do každodenného života študenta, ktorého baví informatika a programovanie a to ako vyzerá jeho bežný deň v práci. Budeme hovoriť o tom, ako sa dostanú riadky programu “do produkcie” a ako sa minimalizuje možnosť chyby v programoch. Tiež spomenieme, že nie všetko je iba o písaní programov a že nie celý deň sa dá presediet pred počítačom. A na záver si spravíme náhľad do pracovných prostredí veľkých spoločností ako Google alebo Facebook.
03  45 min

Ako sú šifrované banky?

Zaujímalo ťa niekedy ako banky zaisťujú bezpečnosť všetkých ich transakcii a prečo je to dôležité? Na tejto prednáške si povieme, čo to je šifrovanie, ako funguje a vysvetíme ako banky šifrujú všetku svoju komunikáciu. Tiež si povieme, prečo dochádza k úniku informácii čo môže zanechať komunikáciu nezabezpečenou.
04  45 min

Grafika v hrách

Čo prispelo k tomu aby sa počítačové hry za pár rokov zmenili z rozpixelovaných 2D plošinoviek na fotorealistické 3D hry na nerozoznanie od fotky alebo filmu?

Budeme rozprávať o tom ako funguje grafika v animovaných filmoch alebo hrách a aké triky sa využívajú na docielenie dojmu, že ide o reálnu scénu. Tiež si povieme o tom, prečo je grafika výpočtovo veľmi náročná a častokrát ju zvládnu iba tie najlepšie počítače na trhu.

05  45 min

Ako fungujú kryptomeny?

Zmenili svetovú ekonomiku a aj spôsob, akým využívame šifrovanie v technológiách. Čím sú kryptomeny výnimočné, ako fungujú a ako si vytvoríš vlastnú peňaženku sa dozvieš na tomto workshope.
06  Novinka 45 min

Ako počíta počítač?

Zaujímalo ťa niekedy ako to, že kopa železa dokáže počítať? Na tejto prednáške si ukážeme čo sa v skutočnosti deje ak kalkulačku na svojom počítači necháte spočítať 2 čísla a ako zo základných elektrických súčiastok, ktoré poznáme z fyziky, postaviť počítač.
07  45 min V spolupráci s Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika

Čo o mne vie Internet?

Internet obsahuje obrovské množstvo dát, z ktorého sa dá zistiť veľa zaujímavých informácií. V prednáške si ukážeme niekoľko verejných zdrojov týchto informácií (nie len Google). Na pár minút z nás budú forenzní analytici a zahĺbime sa do vyhľadania informácií a zistíme či internet o nás nevie viac ako sme si mysleli.
08  90 min V spolupráci s Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika

Kybernetická kriminalita

V rámci prednášky si vysvetlíme, čo sú počítačové trestné činy a trestnoprávna zodpovednosť. Na praktických ukážkach a reálnych rozhodnutiach súdov si ukážeme čo znamená porušovanie autorských práv, krádež identity, porušovanie súkromia a ochrany osobných údajov na sociálnych sieťach. Súčasne ale aj vysvetlíme pojmy ako hacking, cracking, sniffing z pohľadu trestného práva.
09  Novinka 45 min V spolupráci so SudoAcademy

Ako sa uplatniť v IT aj mimo programovania

IT zďaleka nie je len o programovaní! Zistite, ako sa stať Produktovým manažérom, čo je momentálne jedna z najvyhľadávanejších pozícií v IT sektore, a taktiež ako riadia vývoj svojich digitálnych produktov top technologické firmy ako Spotify, Netflix a Google.
10  60 min Najvhodnejšie pre informaticky zamerané skupiny

Ako sa nestratiť v kóde

Úvod do magického sveta Gitu a verziovania pri programovaní. Git je neodeliteľná súčasť života každého programátora, ktorý chce pracovať na projektoch v tíme. Budeme sa rozprávať o najpoužívanejšom nástroji pre správu git projektov - Githube a pozrieme sa na to ako sa využíva v praxi.
11  Novinka 60 min Najvhodnejšie pre informaticky zamerané skupiny

Machine learning a deep learning. Ako rozmýšľa počítač?

V súčasnosti sa každý obáva umelej inteligencie strojov. Čo to ale je umelá inteligencia alebo všeobecnejšie machinne learning? To, čo to je, a ako si vlastnú umelú inteligenciu môžeme naprogramovať do 30 minút sa dozviete práve na tejto prednáške.
12  Novinka 45 min Najvhodnejšie pre informaticky zamerané skupiny

Naprogramuj si vlastnú simuláciu. Ako využívajú informatiku vedci.

Áno, programovanie je zábava. Ale vie sa programovanie hodiť aj v živote vedca? Určite. Vedci používajú počítače napríklad na vytváranie simulácií. Ako naprogramovať jednoduchú simuláciu produkujúcu nádherné obrázky si vysvetlíme do 45 minút na tejto prednáške.

Škôl

6

IT komunít

Prednášok

+

Účasť študentov

Čo o nás hovoria učitelia?

Naše dve prednášky zorganizovane v rámci celoškolského podujatia pre 400 študentov prekonali naše očakávania. Bol som milo prekvapený vysokou profesionalitou pri zodpovedaní otázok našich žiakov. Vďaka možnosti kladenia otázok boli témy pre žiakov oveľa atraktívnejšie. V jednom prípade sa trvanie prednášky predĺžilo iba na základe veľkého množstva otázok, ktoré dokázali udržať pozornosť účastníkov aj 45 minút po oficiálnom konci prednášky. Možnosť organizácie prednášok sme využili viackrát a tešíme sa na spoluprácu aj v budúcnosti.

Ing. Marián Beniak, PhD.
SPŠE Zochova 9, Bratislava

Spojenie Hack Košice, našich absolventov v role spíkrov a našich žiakov v role poslucháčov malo na Poštovej úspech bez ohľadu na mimoriadnu situáciu a prerušenie vyučovania. Novému projektu HK in Schools držíme palce, aby aj do budúcna neformálne vzdelával žiakov a približoval im atraktívne témy z oblasti IT. Ďakujeme a tešíme sa na ďalšie Vaše nápady.

RNDr. Monika Molokáčová
Gymnázium, Poštová 9, Košice

Od študentov pre študentov? Hack Košice dáva stredoškolským študentom prístupným spôsobom možnosť nahliadnuť do zákulisia počítačových hier, do sveta počítačovej grafiky prepojeného s matematikou a modelovaním. Naši študenti sa dozvedeli viac nielen o svetle a tieni vo svojích obľúbených rolových hrách, ale i o ďalších problémoch riešených v informatike. Príležitosť klásť otázky, dostať zrozumiteľné odpovede a motivovať (sa) k informatike. Odporúčam!

PaedDr. Jana Pekárová, PhD.
Gymnázium, Veľká okružná 22, Žilina

Naši študenti voliteľných predmetov z informatiky, kvarty, prvého a druhého ročníka sa v marci 2021 zúčastnili viacerých prednášok od Hack Slovakia. Prednášky neboli len spestrením dištančného vzdelávania, ale aj vďačnou inšpiráciou do budúcnosti, ostražitosti v online priestore a podporou digitálnej, informačnej a finančnej gramotnosti našich študentov. Kvôli záujmu študentov sme ďalšie prednášky zorganizovali v júni a radi budeme spolupracovať aj v budúcnosti.

Marianna Krajčová
Gymnázium Pierra de Coubertina, Námestie SNP 9, Piešťany

Čo o nás hovoria študenti?

Interakcia so žiakmi a veľmi zaujímavé a náučné zodpovedanie otázok.

Podrobnosť vysvetľovania – aj človek, čo predtým o téme nič netušil, je po tejto prednáške múdrejší.

Bolo vidno, že prednášajúceho téma baví a nie len ju ovláda.

Prednašajuci to vedel vysvetliť rýchlejśie a lepšie ako naša učiteľka.

Informácie o kvantovom počítači sa mi páčili najviac, ale inak super, že ste nám dali šancu, aby sme sa pýtali aj odpovedali na otázky.

Veľmi sa mi páčilo že prednášajúci hovoril z praxe.

Prednášajúci

Pavol Drotár

Pavol Drotár

University of Cambridge — Computer Science

Dominik Matis

Dominik Matis

Technical University of Košice — Computer Science

Peter Ridilla

Peter Ridilla

Technical University of Munich — Computer Science

Matej Tarča

Matej Tarča

Masaryk University — Computer Science

Juraj Mičko

Juraj Mičko

University of Cambridge — Computer Science

Samuel Amrich

Samuel Amrich

Charles University — Mathematics and Physics

Hugo Halász

Hugo Halász

Gymnázium, Poštová 9, Košice

Martin Števko

Martin Števko

Charles University — Computer Science

Zoltán Hanesz

Zoltán Hanesz

Imperial College London — Computing

Ronald Doboš

Ronald Doboš

University of Cambridge — Mathematics with Physics

Miro Macko

Miro Macko

University of Cambridge — Computer Science

RNDr. JUDr. Pavol Sokol, PhD.

RNDr. JUDr. Pavol Sokol, PhD.

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach — vedúci Laboratória kybernetickej bezpečnosti a Centra aplikovanej informatiky

Jan Koscelansky

Jan Koscelansky

Sudo Academy — CEO

Máte záujem o prednášku pre Vašich študentov?

Dajte nám vedieť Vaše preferencie — sme flexibilní!